LEGJISLACIONI SHQIPTAR / ALBANIAN LEGISLATION

 
 

Kushtetuta e Republikes se Shqiperise (Constitution)

 
  Kodi Penal i Republikes se Shqiperise (Criminal Code)  
 

Kodi i Procedures Penale i Republikes se Shqiperise (Code of Criminal Procedure)

 
 

Kodi Civil i Republikes se Shqiperise (Civil Code)

 
 

Kodi i Procedures Civile i Republikes se Shqiperise (Code of Civil Procedure)

 
 

Kodi i Familjes i Republikes se Shqiperise (Family Code)

 
 

Kodi i Punes i Republikes se Shqiperise (Employment Code)

 
 

Kodi Doganor i Republikes se Shqiperise (Customs Code)

 
 

Ligji per Shoqerite Tregtare ne Republiken e Shqiperise

 
 

Ligji per Kthimin dhe Kompesimin e Pronave ne Republiken e Shqiperise

 
 

Ligji per Tatimin mbi Vleren e Shtuar ne Republiken e Shqiperise

 
 

Ligji per Standardizimin dhe Certifikimin ne Republiken e Shqiperise

 
 

Ligji per Urbanistiken nė Republiken e Shqiperise

 
 

Ligji per Prokurimin ne Republiken e Shqiperise

 
 

Ligji per Konkurencen ne Republiken e Shqiperise

 
 

Ligji per Qendren Kombetare te Regjistrimit te Biznesit

 
 

Informacione te metejshme per Legjislacionin Shqiptar (Contact Information)

 
 
SLS Mirėpret ēdo Individ, Person Fizik apo Juridik, qoftė ky Shtetas
Shqiptar ose i Huaj!

Apostol Z. Nasi, Avokat

 

Studio Ligjore e Specializuar, SLS
Rruga e Elbasanit, P. Filipeu 2/9E
P.O. Box: 8293
Tel: 00 355 4 375 747
Fax: 00 44 870 132 8300
Cel: 00 355 68 2121 711
E-mail: [email protected]
E-mail: [email protected]
Tirana, Albania.


I nderuar Zotėri/Zonjė,

SLS, Studio Ligjore e Specializuar (Albanian Specialised Law Office - ASLO) Tiranė, Albania, u krijua nė vitin 2006, me qėllim pėr dhėnė ndihmė ligjore tė kualifikuar pėr tė gjitha ēėshtjet nė fushėn e biznesit, nė tė gjitha nivelet dhe nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, si dhe pėr ēėshtje tė pronėsiė dhe trashėgimisė brenda dhe jashtė vendit.
SLS mirėpret ēdo individ, person fizik apo juridik, qoftė ky shtetas shqiptar ose i huaj, qė ka ose dėshiron tė hapė nė tė ardhmen njė biznes nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.
SLS disponon tė gjithė Legjislacionin Shqiptar dhe jep ndihmė ligjore online gratis pėr tė gjithė personat e interesuar brenda dhe jashtė shtetit, veēanėrisht pėr shqiptarėt qė janė nė emigracion nė Europė, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Kanada, etj.
SLS ėshtė modeluar sipas eksperiencės amerikane, ajo ėshtė frut i njė bashkėpunimi tė hershėm me avokatė tė mirėnjoihur njujorkez sikurse ėshtė shumė i respektuari Craig Willson, i cili, nė njė farė mėnyre, ėshtė ideator dhe nxitės pėr krijimin e saj.
SLS nė bashkėpunim me avokatė amerikanė merrė pėrsipėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė me: (1) persona qė kanė mundėsi dhe dėshirojnė tė hapin biznese nė SHBA, tė cilėt, nėse i plotėsojnė kushtet ligjore, pėrfitojnė njėkohėsisht pėr vete dhe familjen American Green Card; (2) persona qė kanė mundėsi dhe dėshirojnė tė blejnė nė SHBA njė banesė me qėllim pėr tė jetuar atje nė tė ardhmen; si dhe, (3) persona qė dėshmojnė se parardhėsit e tyre, ish emigrantė tė hershėm nė SHBA, kanė lėnė hapur probleme trashėgimore qė nuk kanė arritur ende t’i zgjidhin.
SLS nė bashkėpunim me njė Studio Ligjore tė Specializuar Greke nė Athinė dhe Selanik (Greqi) trajton gjithashtu ēėshtje tė ndryshme pronėsie e trashėgimore, qė kanė mbetur ende pa u zgjidhur nga vitet e kaluara deri nė ditėt e sotme. Rezultatet e deritanishme kanė qenė tė kėnaqshme prandaj mos hezitoni tė komunikoni me ne nė adresat e poshtėshėnuara.
SLS i siguron tė gjithė klientėt e saj tė ardhshėm se, ata do tė gjejnė gjithmonė tek ajo pėrgjigjen dhe zgjidhjen e dėshiruar, pėr tė gjitha problemet qė i shqetėsojnė nė fushėn e biznesit, sikurse mund tė jenė: krijimi i Shoqėrive Tregtare, redaktimi i kontratave tė tė gjitha llojeve si dhe zgjidhja e ēėshtjeve qė lindin nga mos respektimi i tyre, fitimi dhe humbja e pronėsisė dhe zgjidhja e konflikteve midis palėve, si dhe shumė ēėshtje tė tjera tė kėsaj natyre, qė janė tė pashmangshme sidomos nė njė shoqėri nė tranzicion sikurse ėshtė Shoqėria Shqiptare.
Pėr mė shumė informacion pėr SLS mund tė klikoni nė website:

www.elitelibri.com/LawOffice, ose mund tė komunikoni direkt nėpėrmjet postės elektronike nė adresėn: [email protected]: [email protected] ; ose Cel: 068 2121 711.

 

 


KRIJIMI I SHOQĖRIVE TREGTARE
• Krijimi i Shoqėrive Kolektive • Krijimi i Shoqėrive Komandite • Krijimi i Shoqėrive me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar • Krijimi i Shoqėrive Anonime • Dokumentacioni • Akti i Themelimit • Statuti i Shoqėrisė • Bashkimi i Shoqėrive • Ndarja e Shoqėrive • Likuidimi i Shoqėrive •
REDAKTIMI I KONTRATAVE TĖ TĖ GJITHA LLOJEVE
• Shitja • Shkėmbimi • Dhurimi • Furnizimi • Enfiteoza • Qiraja • Qiraja Financiare (Leasing) • Sipėrmarrja • Transporti • Huapėrdorja • Porosia • Komisioni • Agjencia • Kalimi i Pasurisė Kreditorėve • Ndėrmjetėsimi • Depozita • Llogaria Rrjedhėse • Depozitat Bankare • Hapja (Ēelja) e Kredisė Bankare • Huaja • Franchising • Renta Jetore • Sigurimi • Zgjidhja e problemeve qė lindin midis palėve nga mosrespektimi i kontratave •
KRIJIMI I SHOQATAVE DHE ORGANIZATAVE JO FITIMPRURĖSE
• Krijimi i Shoqatave • Organizimi i Shoqatave • Antarėsia e Shoqatave • Shpėrndarja • Mėnyra e krijimit dhe ushtrimi i veprimtarisė sė Fondacioneve •
PRONĖSIA, FITIMI DHE HUMBJA E SAJ
• Kalimi i Pronėsisė • Mėnyra e Fitimit tė Pronėsisė • Fitimi i Pronėsisė me Kontratė • Fitimi i Pronėsisė me Trashėgim • Fitimi me Mirėbesim i Sendeve tė Luajtshme • Hartimi i dokumenteve tė nevojshme dhe zgjidhja e konflikteve midis palve • Regjistrimi i Pasurive tė Paluajtshme •
SHĖRBIME TĖ TJERA
•Dėbimi Emigratėve Shqipėtarė nga Shtetet e Zonės Shengen dhe Vende tė tjera Perėndimore •
•Ēėshtje Trashėgimore e Pronėsie tė pa zgjidhura nė tė gjitha kohėrat deri nė ditėt e sotme nė vende tė tilla si: Greqi, SHBA, Kanada, Australi, etj. • Pronėsia Intelektuale • E drejta e Autorit • Patentat • Markat • Regjistrimi dhe Mbrojtja e tyre • Legjislacinoni i Punės • Kontrata e Punės • Statusi i Nėpunėsit • Aksidentet nė procesin e punės dhe dėmshprblimi i tyre •

Anėtarsime:
Anėtar i Dhomės sė Avokatėve, Tiranė, 1994

Edukimi:
Fakulteti i Shkencave Politike dhe Juridike pranė Universitetit tė Tiranės,
Shqipėri, 1972

Botime Enciklopedike:
Komuniteti Shqiptaro-Amerikan nė Konektikat (CT), Janar, 2004

Antarėsime Profesionale:
Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve tė Shqipėrisė,1976
Anėtar i Dhomės Kombėtare tė Avokatėve tė Shqipėrisė, Tiranė, 1994

Biznes & Pronėsi:
President & Pronar i Shtėpisė Botuese Elite, Tiranė, Shqipėri,1998

Gjuhėt qė zotėron:
Shqip
Anglisht
Italisht

 

 Back To elitelibri.com     

English Version